מהו שבר, מדוע נגרם ומה תהליך הריפוי

מעוניינים לקבוע טיפול?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

שבר הוא פגיעה שלמה או חלקית בהמשכיות העצם.
ניתן לקטלג שבר ע"פ ארבעה מרכיבים שונים:

  1. אטיולוגיה – הסיבה לשבר
  2. מיקומו של השבר
  3. שבר פתוח או סגור
  4. דגם השבר

אטיולוגיה

יכולות להיות מספר סיבות לשברים. הנפוצה והמוכרת לכולנו היא חבלה ישירה לעצם ( מכה חזקה, נחיתה לא טובה). סיבה נוספת לשברים יכולה להיות פתולוגית, כלומר שברים שנוצרים ממחלות, זיהומים שונים ו/או גידולים בעצם. כל אלו עלולים להחליש את העצם ולגרום לשברים ביתר קלות. בנוסף קיים גם שבר מאמץ, שבר בעצם שהופעלו עליה עומסים חוזרים (לרוב בעוצמה נמוכה לאורך זמן) ובסוף היא נשברת.

שיקום אורתופדי למבוגרים אחרי שבר או ניתוח

מיקומו של השבר

כזכור לכם בפוסט הקודם חילקנו את העצם לאזורים שונים. גם שברים מסווגים לפי איזור הפגיעה שלהם בעצם כאשר ככל שהשבר קרוב יותר למפרק הפגיעה עשוייה להיות קשה יותר ובעלת השלכות קשות יותר לתהליך ההחלמה.

שבר פתוח או סגור

שבר פתוח הוא כל שבר שבגינו נוצר מגע בין החלל החיצוני לעצם. הכוונה היא שאין בהכרח צורך לראות את העצם בולטת החוצה על מנת לקבוע שהשבר הינו שבר פתוח. כל שבר שמאפשר מגע חיצוני של חיידקים עם העצם ישירות הוא שבר פתוח.

דגם השבר – במילים פשוטות איך נראה השבר

האם החתך רוחבי, אלכסוני , ספירלי, שבר תלישה (פשוטו כמשמעו, חלק מהעצם נתלש ממנה) או שבר דחיסה.

תהליך האיחוי של העצם מתחלק ל- 4 שלבים עיקריים: (נכון לעצמות קומפקטיות, בעצמות ספוגיות התהליך מעט שונה).

  1. Garnulation – הווצרות של רקמה חדשה סביב קצוות השבר – בתוך מספר ימים, בעזרת זרימת דם למקום הפגיעה מופרשים הן חומרים אשר מתחילים בנייה של כלי דם חדשים באזור ורקמה חדשה ראשונית (לא עצם) וכמו כן תאים שהורסים ומנקים את כל הרקמות המתות.
  2. יצירת קאלוס – רקמה זמנית, חזקה מעט יותר מקודמתה אך עדיין אינה עצם. הקאלוס הוא זה אשר מחבר בין חלקי השבר. ככל שתהיה יותר תנועה בין חלקי השבר כך יווצר פחות קאלוס וההחלמה תהיה פחות טובה (אחת מהסיבות לגיבוס היא מניעת התזוזה בין חלקי השבר והאפשרות ליצירת קאלוס). מתחיל כ-4 ימים לאחר היווצרות השבר ונמשך 3 שבועות
  3. היווצרות עצם למלרית– לאט לאט הקאלוס הרך מתחיל בעזרת תאים כאלה ושונים ובעזרת כלי דם חדשים המזינים אותו להפוך לעצם מסוג woven (דיברנו על זה) . בסופו של תהליך זה העצם תהפוך להיות עצם למלרית. מתחיל מהשבוע ה 2-3 להיווצרות השבר ונמשך עד לשבועות 6-12
  4. תהליך Remodeling – העצם שהפכה לעצם למלרית מתחילה לקבל את צורתה הסופית כאשר לא בהכרח תמיד תחזור לצורה המקורית. שלב זה לוקח בין 3-5 שנים.